Aktualności Polsko-Węgiersko-Rumuńskie partnerstwo miast
  • 14 lipiec 2021 12:52

Delegacje węgierskiego miasta Kaba i rumuńskiego Alesd zakończyły wizytę w gminie Dzierzkowice. Trzy samorządy realizowały wspólny projekt, finansowany ze środków Unii Europejskiej, którego celem było budowanie solidarnego działania oraz walka ze stereotypami i uprzedzeniami rasowymi.W składzie prawie 50-osobowej delegacji byli m.in.: przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i członkowie zespołów tanecznych. Spotkanie powitalne odbyło się w piątek 9 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach.

Sobotę, drugi dzień pobytu, zagraniczni goście rozpoczęli od zwiedzania gminy Dzierzkowice. Obejrzeli m.in. halę sportową w Terpentynie, miejscowe wąwozy oraz sad w Terpentynie i uprawę malin z miejscowości Dzierzkowice-Góry. Po południu w Wiejskim Domu Kultury w Dzierzkowicach-Woli odbyła się konferencja organizacji pozarządowych. O ich roli i międzynarodowej współpracy mówili wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski, burmistrz Kaby i dyrektor wydziału promocji rumuńskiego miasta Alesd, starosta kraśnicki Andrzej Rolla, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej Wioletta Wilkos oraz przedstawiciele 16 NGO (ang. non-government organization) z gminy Dzierzkowice. Łącznie z radnymi i sołtysami w debacie wzięło udział około 150 osób.

Niedzielne przedpołudnie rozpoczęły zmagania sportowe. Drużyny z Polski, Węgier i Rumunii rywalizowały w pięciu konkurencjach. Były to: dysk golf, strzały z łuku, strzały na bramkę, rzuty lotką do tarczy i przeciąganie liny. Najlepiej spisała się reprezentacja Kaby, drugie miejsce zajęło rumuńskie miasto Alesd, a trzecie - gościnni gospodarze spotkania z Dzierzkowic.

Sześciu członków zagranicznych delegacji, po trzech z Węgier i Rumunii, wybrało się również na na trasę "Bicykliady", połączoną z międzypokoleniowym festynem. Po zakończeniu rajdu na plenerowej scenie w Dzierzkowicach-Rynku prezentowali się artyści z trzech krajów, a wszyscy goście raczyli się lokalnymi przysmakami.

W poniedziałek 12 lipca odbyła się kolejna konferencja, w całości poświęcona projektowi "Europa dla obywateli. Integracja i solidarne działanie w Unii Europejskiej". Podczas obrad wójt Marcin Gąsiorowski zaprezentował film o gminie Dzierzkowice, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie Anna Kazanowska mówiła o systemie edukacji mówiła, Agnieszka Maciąg z OPS w Dzierzkowicach przedstawiła spósób działania opieki społecznej, a działaność instytucji kultury i sam projekt omówił jego koordynator i dyrektor GOK w Dzierzkowicach Tomasz Wyka. Z kolei zagraniczni goście przybliżyli gospodarzom z Polski system funkcjonowania oświaty, kultury i opieki społecznej na Węgrzech i w Rumunii.

Podsumowując projekt jego koordynator Tomasz Wyka przyznał, że cieszy się, iż wreszcie doszedł on do skutku. - Pierwotnie miał być bowiem realizowany w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię musieliśmy przesunąć nasze spotkanie. Wszystko co zaplanowaliśmy udało się zrobić, a z rozmów z uczestnikami można wywnioskować, że byli bardzo zadowoleni. Ogromną zasługę w powodzeniu całego pomysłu mają nasze koła gospodyń wiejskich, strażacy, pracownicy ośrodka i urzędu gminy oraz wiele innych osób, bez których organizacja kilkudniowego pobytu zagranicznych gości i realizacja całego projektu nie byłaby możliwa - podkreśla Tomasz Wyka.

To jeden z 8 w Polsce i jeden z zaledwie 127 w Europie projektów, na które Komisja Europejska przyznała pieniądze z programu "Partnerstwo Miast".