Aktualności Początek nowej ważnej inwestycji
  • 17 maj 2022 10:12

Gmina Dzierzkowice rozpoczyna długo oczekiwaną modernizację ujęć wody w miejscowościach Wyżnica-Kolonia i Dzierzkowice-Góry. Na razie samorząd ogłosił przetarg na wykonanie robót, na które ma przyznane pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". Będzie to jedna z najpoważniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji w ostatnich latach. O dotacje na ten cel, w różnych źródłach, staraliśmy się kilka razy, ale ostatecznie udało się dopiero jesienią ubiegłego roku otrzymać pieniądze z "Polskiego Ładu". Dzięki temu zmodernizujemy ujęcia, które zaopatrują w wodę około 80 procent naszych mieszkańców - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Budynki hydroforni w obydwu miejscowościach były stawiane w latach 70. i 80. minionego wieku i do tej pory nigdy nie były tak gruntownie modernizowane. Teraz gmina chce m.in.: przebudować obiekty, wymienić pompy oraz instalacje elektryczną i sanitarną, utwardzić teren wokół budynków i postawić nowe ogrodzenie. W planach jest również budowa ponad 3,5 kilometra sieci wodociągowej z przyłączami oraz montaż ponad 980 wodomierzy wraz z systemem ich zdalnego odczytu.

Potencjalni wykonawcy robót mogą składać oferty do 23 maja, a realizacja całej inwestycji powinna się zakończyć 31 października 2023 roku. Pieniądze z "Polskiego Ładu" mają wystarczyć na pokrycie 95 procent kosztów, a te będą znane po rozstrzygnięciu przetargu. Więcej na:http://ias24.eu