Aktualności Operacja Czysta Rzeka - podsumowanie
  • 06 maj 2024 09:34

Około 300 worków śmieci usunęli z rzeki Wyżnicy uczestnicy trzeciej akcji "Operacja Czysta Rzeka" w gminie Dzierzkowice, która odbyła się w sobotę 27 kwietnia. Za porządki zabrało się prawie 40 osób, które tym razem sprzątały odcinek od Krzywia do Sosnowej Woli.

- Wnioski są optymistyczne, bo widać, że śmieci jest coraz mniej, ale najlepiej gdyby nie było ich wcale. Efekty są szczególnie zauważalne w miejscach, które porządkowaliśmy w poprzednich latach, bo w tych lokalizacjach było najmniej pracy. Wierzymy, że oprócz mniejszej ilości odpadów, dzięki takim akcjom wzrośnie również poczucie, że śmieci po prostu nie wypada zostawiać w nieodpowiednich miejscach - podsumowuje sekretarz gminy Dzierzkowice i szef lokalnego sztabu "Operacji Czysta Rzeka" Toma sz Ośka.


Osoby zaangażowane w tegoroczne porządki najczęściej wrzucały do worków puszki po napojach, tak zwane małpki i plastikowe butelki typu PET. Wśród sprzątających byli przedstawiciele wszystkich jednostek OSP i Szkoły Podstawowej w Wyżnicy oraz indywidualni wolontariusze.


Wszystkich gmina wyposażyła w worki i rękawiczki, a zebrane śmieci zostaną zabrane w najbliższych dniach sprzed urzędu gminy.

Koordynatorzy akcji nie wykluczają, że kolejną zorganizują jeszcze w tym roku. - Motywują nas do tego sami mieszkańcy, którzy zwracają uwagę na to co dzieje się w lasach. Nie chodzi może o tradycyjne "dzikie wysypiska", ale drobne śmieci porozrzucane w różnych miejscach. Wygląda to fatalnie, a dowodem są zdjęcia, udostępniane m.in. w internecie - dodaje Tomasz Ośka. Ostateczna decyzja w sprawie kolejnego sprzątania ma być podjęta w najbliższych tygodniach. (fot. UG Dzierzkowice) Więcej na:http://ias24.eu