• 13 listopad 2019 00:00
W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy gminy Dzierzkowice oddali hołd bohaterom walk o wolność ojczyzny, wzięli udział we mszy świętej i obejrzeli okolicznościową akademię w Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie. Przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe jednostek OSP oraz pozostałe delegacje zebrały się w poniedziałek 11 listopada przy ZPO, skąd przeszły pod pomnik żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. Tutaj przedstawiciele gminy z wójtem Marcinem Gąsiorowskim, lokalnych stowarzyszeń oraz szkół z Terpentyny, Wyżnicy i Ludmiłówki zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów.

Po patriotycznym spotkaniu przy pomniku uczestnicy obchodów przeszli w pochodzie na mszę świętą intencji ojczyzny, którą w kościele w Dzierzkowicach odprawił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Wiesław Rycerz.

Uroczystości zakończyła akademia w ZPO w Terpentynie w wykonaniu młodzieży szkolnej. Uczniowie przygotowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny pod opieką Anny Kilian, Barbary Oklecińskiej i Urszuli Muszelskiej, a o oprawę plastyczną zadbała Małgorzata Adamczyk.

Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już w piątek 8 listopada, gdy ZPO włączyła się do ogólnopolskiej kampanii "Szkoła do hymnu". Tego dnia o 11.11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a rocznicowemu spotkaniu towarzyszyły słowa: "Niepodległa, Niepokorna, zawsze była, będzie, jest...". Więcej na:http://ias24.eu