Aktualności Niech się święci 3 Maja!
  • 09 maj 2022 07:53

Oddanie hołdu poległym za wolną ojczyznę, msza święta i program artystyczny złożyły się na tegoroczne obchody Święta Konstytucji w gminie Dzierzkowice. Uroczystość była również okazją do podziękowania za dotychczasową pracę dyrektorowi miejscowego ośrodka kultury, który przeszedł na emeryturę.Przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe i mieszkańcy gminy zebrali się rano na placu przy Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie, by wspólnie przejść pod pomnik poległych w I i II wojnie światowej, gdzie złożyli wieńce i kwiaty. W imieniu władz samorządowych hołd bohaterom oddali m.in. wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski, przewodniczący rady gminy Dariusz Latos i wiceprzewodniczący Krzysztof Paziak.

Po uczczeniu pamięci ofiar walk o niepodległość uczestnicy obchodów wzięli udział w mszy świętej w intencji ojczyzny, którą w kościele parafialnym odprawił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Wiesław Rycerz.

Po przerwie spowodowanej pandemią organizatorzy obchodów wrócili do wieloletniej tradycji patriotycznych programów artystycznych, przygotowywanych przez uczniów. W tym roku młodzi artyści z klas siódmych i chór szkolny ZPO w Terpentynie przypomnieli m.in., że po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku Dzierzkowice, na krótko, znalazły się w zaborze austriackim, a od 1815 roku przez 100 lat, jak cała Lubelszczyzna, były pod panowaniem rosyjskim, by u schyłku niewoli znaleźć się pod okupacją Austro-Węgier i Niemiec. Patriotyczne wiersze i pieśni uczniowie przygotowali pod kierunkiem Małgorzaty Adamczyk, Iwony Młynik i Jakuba Tarnawskiego.

Zgodnie z tradycją, poza pomnikiem w Dzierzkowicach, z okazji majowego święta gminna delegacja złożyła wieńce i zapaliła znicze także na cmentarzach wojennych w Dzierzkowicach-Podwodach i Dzierzkowicach-Woli oraz pod tablicą upamiętniającą majora Romualda Kamińskiego w Wyżniance.

Wtorkowe obchody były połączone z podsumowaniem pracy i wręczeniem podziękowań, odchodzącemu na emeryturę dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach Tomaszowi Wyce. Przez wiele lat Tomasz Wyka pracował w ośrodku kultury w Urzędowie, gdzie nabył prawa emerytalne. Mimo to 7 lat temu objął stanowisko dyrektora GOK w Dzierzkowicach. Teraz przeszedł na zasłużony odpoczynek. Jednocześnie wójt Marcin Gąsiorowski wręczył dokumenty, potwierdzające powołanie na stanowisko dyrektora ośrodka Aleksandrze Lipińskiej. Więcej na:http://ias24.eu