• 09 październik 2019 00:00
Utwory Schulza, Żeromskiego, Sienkiewicza, Prusa, Konopnickiej i Orzeszkowej wybrali uczestnicy tegorocznej edycji "Narodowego czytania" w Dzierzkowicach. Choć finał krajowy odbył się prawie miesiąc temu, uczestnicy akcji z Dzierzkowic i okolic zasiedli do lektury we wtorek 8 października. Spotkanie ww miejscowym ośrodku kultury otworzyli - dyrektor tej placówki Tomasz Wyka i Beata Wójtowicz z gminnej biblioteki publicznej, którzy odczytali okolicznościowy list od prezydenta RP i przypomnieli historię akcji, a potem wcielili się w role lektorów.

Była to piąta edycja "Narodowego czytania" w Dzierzkowicach, w całym kraju akcja odbyła się po raz ósmy, a jej pomysłodawcy wybrali do lektury osiem nowel polskich pozytywistów. Uczestnicy spotkania w GOK w Dzierzkowicach zdecydowali się na fragmenty utworów: "Mój ojciec wstępuje do strażaków. Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza, "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Dym" Marii Konopnickiej oraz "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej.

Za czytanie zabrali się m.in.: wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski, sekretarz gminy Tomasz Ośka i Iwona Skoczylas z urzędu gminy, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie Anna Kazanowska i wicedyrektor Ewa Hałabiś, Renata Siudym ze szkolnej biblioteki oraz Ewelina Kapuścińska i Karolina Kowalska z ośrodka kultury.

Lekturze przysłuchiwali się uczniowie klasy siódmej ZPO w Terpentynie, którą podczas czytania reprezentowały Amelia Dudek i Natalia Młynik.

Na zakończenie każdy z gości mógł ostemplować swój egzemplarz książki okolicznościową pieczęcią, potwierdzającą udział w akcji, przygotowaną przez organizatorów "Narodowego czytania" z Kancelarii Prezydenta RP. Więcej na:http://ias24.eu