Aktualności Narodowe Czytanie jednak nie w plenerze
  • 15 wrzesień 2023 07:52

Na pierwsze "Narodowe Czytanie" w gminie Dzierzkowice w plenerze trzeba poczekać co najmniej rok. Fragmenty "Nad Niemnem" miały rozbrzmiewać przy scenie letniej w Dzierzkowicach w czwartek 14 września, ale plany pokrzyżowała pogoda. Już w przeddzień akcji mieliśmy obawy, bo prognozy nie były najlepsze. Liczyliśmy jednak, że mogą się zmienić, ale gdy rano okazało się, że synoptycy mieli rację, postanowiliśmy się przenieść do ośrodka kultury, gdzie "Narodowe Czytanie" odbywało się także w poprzednich latach. Trochę szkoda, że deszcze przestał padać, gdy my zakończyliśmy lekturę - przyznają z żalem organizatorzy z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dzierzkowicach.

Pogoda nie sprzyjała, ale dopisali lektorzy i słuchacze. Wszystkich powitała Aleksandra Lipińska, dyrektor miejscowego ośrodka kultury, w którego strukturze działa biblioteka, a reprezentująca tę placówkę Beata Wójtowicz odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy.

W role lektorów wcielili się m.in. przedstawiciele gminnych władz i jednostek samorządowych, uczniowie i nauczyciele, seniorzy i czytelnicy.

Fragmenty dzieła Elizy Orzeszkowej czytali m.in.: wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski, przewodniczący rady gminy Dariusz Latos, sekretarz gminy Tomasz Ośka, radny Wiesław Styliński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Dzierzkowicach Sławomir Ćwikła oraz dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie Anna Kazanowska i wicedyrektor Ewa Hałabiś z uczniami i nauczycielami. Wśród lektorów były również Danuta Wójcik i Dorota Dziewa z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku oraz Krystyna Wójtowicz z Klubu Seniora, bibliotekarki z Dzierzkowic i pracownicy miejscowego ośrodka kultury.

Wszyscy lektorzy otrzymali pamiątkowe znaczki, potwierdzające udział w tegorocznej akcji, a jej dopełnieniem były występy muzyczne - Natalii Kramek z VII klasy ZPO w Terpentynie na skrzypcach i nauczyciela muzyki w tej placówce Jakuba Tarnawskiego na gitarze.

Z dwoma rozdziałami "Nad Niemnem" zmierzyło się w sumie około 30 osób, a na widowni zasiadła nie mniej liczna grupa słuchaczy.

W tym roku odbyła się dwunasta edycja "Narodowego Czytania", natomiast w Dzierzkowicach miłośnicy rodzimej literatury zasiedli do wspólnej lektury po raz siódmy. (fot. GBP w Dzierzkowicach)