• 16 kwiecień 2019 00:00
Roman Prószyński z Terpentyny w gminie Dzierzkowice wykonuje jedne z najładniejszych pisanek w województwie lubelskim. Tak orzekło jury pierwszego Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego, które ogłosiło swój werdykt w niedzielę 14 kwietnia podczas imprezy obrzędowej w Muzeum Wsi Lubelskiej. Roman Prószyński zdobył pierwszą nagrodę w kategorii pisanek współczesnych. Artysta z Terpentyny zajmuje się zdobieniem jajek od dziecka, a przed dwoma laty obchodził 40-lecie pracy twórczej. Najpierw Roman Prószyński naśladował ojca - Władysława, cenionego nauczyciela, animatora kultury, malarza i miłośnika sztuki ludowej, ale potem opracował własne wzory, w których często wykorzystuje motywy charakterystyczne dla Lubelszczyzny.

Roman Prószyński wykonuje pisanki techniką batikową, która nie należy do łatwych, ale - jak mówią znawcy tematu - artysta doprowadził ją do perfekcji. W autorskim zestawie ma ponad trzysta oryginalnych wzorów.

Przed rokiem jego umiejętności i bogate doświadczenie doceniło jury Nagrody im. Oskara Kolberga, które przyznało mu nagrodę "Za zasługi dla kultury ludowej".

Zakończony w niedzielę konkurs zorganizowali Wojewódzki Ośrodek Kultury i Urząd Marszałkowski w Lublinie pod honorowym patronatem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Mazurek. Jury oceniło w nim łącznie 208 palm i pisanek, wykonanych m.in. przez: twórców ludowych, artystów plastyków, koła gospodyń wiejskich oraz dzieci i młodzież.

Pierwszą nagrodę za pisankę tradycyjną otrzymała Marcela Ćwik z Tarnogrodzkiego Domu Kultury, a najładniejszą palmę, zdaniem jury, wykonała Emilia Karwat z gminy Frampol.