• 20 listopad 2018 00:00
Gmina Dzierzkowice ma swoich przedstawicieli wśród laureatów 17. Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Wsi. Po przesłuchaniach, które odbyły się w minioną sobotę w Trzydniku Dużym, nagrody otrzymały zespoły z Dzierzkowic-Woli, Dzierzkowic-Zastawia i Klubu Seniora oraz solistka Leokadia Terelak.Jury doceniło grupę z Dzierzkowic-Woli za utwory "Pod zielonym dębem" oraz "Stach i Nina". Zespół z Dzierzkowic-Zastawia zaśpiewał "Emilię" i "Wysoki las, niskie pole". "Wesoła Gromada" z Klubu Seniora, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach ujął jurorów wykonaniem piosenek "Szła dziewczyna" i "Nad jeziorem stojała", a Leokadia Terelak z Sosnowej Woli otrzymała nagrodę za utwory "Zakochał się Janek" i "Usnęła Helena nad liliją".

Jurorzy tegorocznego przeglądu ocenili łącznie 25 prezentacji, przygotowanych przez zespoły śpiewacze, chóry, kapele i solistów. Podsumowując występy członkowie komisji dziękowali za przygotowanie zarówno występów, propagujących autentyczną kulturę ludową, jak i łączących tradycję ze współczesnością, a także zachęcali do opracowywania widowisk obrzędowych, które z powodzeniem były prezentowane w poprzednich edycjach przeglądu.

W tym roku występy oceniali - instruktorka do spraw teatru Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Iwona Niewczas, animatorka kultury Lidia Tryka i Andrzej Gotner z wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

Wiejscy artyści z gminy Dzierzkowice na odpoczynek nie mają zbyt wiele czasu, ponieważ już rozpoczynają przygotowania do zbliżających się przeglądów kolędniczych. Więcej na:http://ias24.eu