Aktualności Muzyczna uczta czytelników
  • 22 kwiecień 2024 08:55

Członkowie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych "Literackie Podróże", który działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Dzierzkowicach, spotykają się, by najczęściej rozmawiać o książkach. Czwartkowe spotkanie, które odbyło się 18 kwietnia w świetlicy Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie, zdominowała jednak muzyka. Głównym prowadzącym był członek klubu Piotr Sawczuk, który opowiedział o swojej pasji, jaką jest zbieranie tradycyjnych płyt winylowych. W swojej kolekcji posiada ponad 1000 takich eksponatów, w rożnych kształtach, rozmiarach, a nawet kolorach. Ma duże longlaplay’e i małe single, płyty w kształcie pocztówki, kolorowe, czarne i… niebieskie.

Na czwartkowe spotkanie Pan Piotr przyniósł niewielką część swojej kolekcji, która zmieściła się w walizce. Zdradził, że zbiera płyty niemal od dziecka, a sprowadza je z różnych zakątków świata. Długo opowiadał o rodzajach i gatunkach muzycznych, a także historii płyt, sposobach powstania i wykonawcach. Swoją ogromną wiedzę uzupełnił prezentacją fragmentów wybranych krążków i radami praktycznymi dla odtwarzających winyle - relacjonują organizatorzy spotkania z GBP w Dzierzkowicach.

Właściciel kolekcji pochwalił się m.in. płytami kultowych wykonawców takich jak: Queen, Elvis Presley, The Carpenters, Jacek Kaczmarski czy Czerwone Gitary, ale również mniej znanych twórców. Ujawnił, że w jego zbiorach są nagrania w różnych językach świata, od polskiego, przez angielski czy rosyjski, po… koreański, oraz utwory z wielu rodzajów muzyki, od rozrywkowej, przez symfoniczną, a na wierszach Brzechwy kończąc.

Czwartkowe spotkanie pod hasłem "Poezja i muzyka" było jednym z dwóch w tym tygodniu z udziałem klubowiczów. Dwa dni wcześniej zebrali się członkowie Klubu Czytelniczego dla Dzieci i Młodzieży, którzy w "Labiryncie Kreatywności" rozmawiali m.in. o pomysłach na obchody 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Te są planowane między 8 a 15 maja, a młodzi czytelnicy chcą na nie przygotować występ artystyczny. Uczestnicy spotkania zgłosili też kilka innych propozycji, ale szczegóły wymagają jeszcze doprecyzowania.

GBP w Dzierzkowicach jest w tej sprawie otwarta na zgłoszenia innych czytelników, także tych dorosłych. Ewentualne propozycje można przekazywać osobiście albo telefonicznie pod numer: 81 822 10 64. (fot. GBP w Dzierzkowicach) Więcej na:http://ias24.eu