Aktualności Montaż fotowoltaiki rozpoczęty
  • 25 luty 2022 09:28

W gminie Dzierzkowice rozpoczął się montaż instalacji fotowoltaicznych, współfinansowanych z pieniędzy unijnych. Pierwsze panele zostały już zainstalowane na kilkudziesięciu budynkach, z właścicielami kolejnych będą się kontaktować wykonawcy, by ustalić termin robót, a wszyscy uczestnicy projektu prawdopodobnie będą mogli korzystać ze "starych" bardziej korzystnych zasad rozliczania.Łącznie w gminie Dzierzkowice ma być zamontowanych 246 zestawów paneli fotowotltaicznych, z których prawie 20 jest już zainstalowanych, a w najbliższych dwóch tygodniach ma się pojawić kolejnych 40.

Wyjaśnia się również sprawa sposobu rozliczania korzystających z OZE, w tym z fotowoltaiki. Ustawę w tej sprawie najpierw przyjął Sejm, potem bez poprawek poparł Senat, a teraz dokument czeka na podpis prezydenta.

Nowa ustawa ma zagwarantować, że uczestnicy takich projektów, jak ten realizowany przez Gminę Dzierzkowice i współfinansowany ze środków unijnych, będą rozliczani na dotychczasowych, bardziej korzystnych dnia nich zasadach, w systemie opustów przez 15 lat.

Prosument musi jednak do 31 marca tego roku podpisać umowę na zakup, montaż czy dofinansowanie mikroinstalacji OZE z gminą, która realizuje projekt dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, i do końca grudnia 2023 roku złożyć wniosek o przyłączenie swojej instalacji.

Według samorządowców poprzednia ustawa oznaczała m.in., że uczestnicy projektów OZE masowo rezygnowaliby z dotacji, a to mogłoby spowodować konieczność zwrotu przez gminy przyznanych środków.

Według danych resortu klimatu i środowiska ponad 800 gmin w Polsce realizuje "projekty parasolowe", dzięki którym powstanie około 92 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych. Tylko w 2021 roku przybyło 400 tysięcy nowych prosumentów, a ich ogólna liczba w kraju na koniec ubiegłego roku przekroczyła 850 tysięcy.

W gminie Dzierzkowice, oprócz fotowoltaiki, zostanie zamontowanych 15 zestawów kolektorów słonecznych i 10 kotłów na biomasę.

Fotowoltaika będzie kosztować ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych, na solary trzeba wydać około 220 tysięcy złotych, a koszt kotłów na biomasę sięga prawie 220 tysięcy złotych.

Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego Gmina Dzierzkowice pozyskała pieniądze na pokrycie 65 procent kosztów netto inwestycji.