Aktualności Modernizacja ujęć potwierdzona
  • 04 lipiec 2022 10:38

Jedna z najpoważniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji Gminy Dzierzkowice w ostatnich latach jest już potwierdzona. W środę 22 czerwca wójt Marcin Gąsiorowski podpisał umowę z firmą, która zmodernizuje ujęcia wody w miejscowościach Wyżnica-Kolonia i Dzierzkowice-Góry. Prace potrwają ponad rok, a większość pieniędzy na ten cel gmina pozyskała z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".

O realizację tego zadania starały się dwie firmy, przy czym różnica w zaproponowanych przez nie cenach wynosiła ponad 2,5 miliona złotych. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała ofertę wykonawcy z Kraśnika, który za modernizację ujęć wody otrzyma prawie 6 milionów 730 tysięcy złotych. Z tej kwoty prawie 4 miliony 750 tysięcy złotych będzie pochodzić z "Polskiego Ładu", a resztę, czyli ponad 1 milion 980 tysięcy złotych wyłoży gmina.

Budynki hydroforni w obydwu miejscowościach były stawiane w latach 70. i 80. minionego wieku i do tej pory nigdy nie były gruntownie modernizowane. Trzeba m.in.: przebudować obiekty, wymienić pompy oraz instalacje elektryczną i sanitarną, utwardzić teren wokół budynków i postawić nowe ogrodzenie. W planach jest również budowa ponad 3,5 kilometra sieci wodociągowej z przyłączami oraz montaż ponad 980 wodomierzy wraz z systemem ich zdalnego odczytu. Z ujęć wody w miejscowościach Wyżnica-Kolonia i Dzierzkowice-Góry korzysta około 80 procent mieszkańców gminy. Zgodnie z umową modernizacja obydwu obiektów powinna się zakończyć do 31 października 2023 roku. Więcej na:http://ias24.eu