Aktualności Miejsca dla uchodźców są, będzie zbiórka darów
  • 02 marzec 2022 13:25

Gmina Dzierzkowice ma wyznaczone miejsca dla uchodźców z Ukrainy, a w tym tygodniu rozpocznie zbiórkę podstawowych artykułów. Dary będzie można dostarczać od wtorku 1 marca do urzędu gminy." W najbliższym czasie spodziewamy się, że dotrą do nas pierwsze osoby z Ukrainy, szukające schronienia i pomocy w obliczu wojny. Podobnie jak większość samorządów Gmina Dzierzkowice zadeklarowała chęć pomocy i w tym celu udostępni Schronisko Młodzieżowe w Dzierzkowicach-Woli. Jeśli będzie taka potrzeba również inne lokale zaadaptujemy na pobyt tymczasowy dla potrzebujących - czytamy w apelu władz samorządowych do mieszkańców, opublikowanym na profilu gminy na Facebook’u.

Darczyńcy mogą przekazywać żywność z długim terminem przydatności do spożycia, chemię, środki czystości i kosmetyki oraz artykuły dla dzieci. Mogą to być na przykład: konserwy, mleko, warzywa i owoce w puszkach, suszone owoce, soki, napoje, woda w małych butelkach, suche ciastka i inne słodycze. Zbierane są również: żele pod prysznic, mydła, szampony, szczoteczki do zębów, podpaski, mokre chusteczki, płyny do prania i papier toaletowy. Organizatorzy zbiórki czekają także na: mleko dla niemowląt, pampersy, kaszki i inne jedzenie dla małych dzieci oraz zabawki czy kolorowanki. Przydadzą się też: kubki termiczne, jednorazowe sztućce, baterie i ładowarki do telefonów, powerbanki i bielizna osobista.

Do miejsc czasowego pobytu będą potrzebne pościel, koce, śpiwory, ręczniki, poduszki, kołdry i karimaty. Autorzy apelu proszą, by było to rzeczy nowe lub w bardzo dobrym stanie, pełnowartościowe, czyste i do wykorzystania od ręki. Te i inne artykuły niezbędne dla uchodźców w pierwszych dniach po przekroczeniu granicy można dostarczać od wtorku 1 marca do urzędu gminy od 8.00 do 17.00.