Aktualności Majowe święto
  • 05 maj 2021 11:16

Modlitwą w intencji ojczyzny i złożeniem wieńców w miejscach pamięci przedstawiciele władz gminy Dzierzkowice uczcili 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody miały skromny, ale podniosły charakter.Rozpoczął je przemarsz pocztu sztandarowego i delegacji gminy pod pomnik poległych mieszkańców Dzierzkowic, pod którym złożono kwiaty. Potem uczestnicy majowego święta przeszli do kościoła parafialnego św. Stanisława i św. Marii Magdaleny, gdzie odbyła się msza święta.

Po eucharystii wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski, przewodniczący rady gminy Dariusz Latos, radny Krzysztof Paziak i sekretarz gminy Tomasz Ośka pojechali na cmentarz wojenny w Chruślankach Józefowskich, gdzie złożyli kwiaty na grobach poległych.

Gminna delegacja oddała również hołd ofiarom I wojny światowej, pochowanym na cmentarzu z tego okresu w Suchodołach, gdzie, oprócz polskich, spoczywają także żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej.

Samorządowcy, w imieniu mieszkańców, złożyli też kwiaty pod tablicą upamiętniającą majora Romualda Kamińskiego w Wyżniance. Tablica, poświęcona oficerowi 24 Pułku Ułanów w Kraśniku i jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej została odsłonięta we wrześniu ubiegłego roku. Więcej na:http://ias24.eu