Aktualności Konkurs małych recytatorów rozstrzygnięty
  • 24 maj 2023 10:14

Utwory Brzechwy, Tuwima, Mickiewicza, Szymborskiej i kilku innych autorów rozbrzmiewały w środę 17 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach. Wykonywali je uczestnicy gminnych eliminacji Małego Konkursu Recytatorskiego, którzy walczyli o nominacje do turnieju powiatowego.

- Przesłuchaliśmy 25 recytatorów, którzy prezentowali naprawdę bardzo wysoki poziom. Na uwagę zasługuje również to, że w poprzednich latach zwykle do rywalizacji przystępowali wyłącznie uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie, a tym razem gościliśmy również ich rówieśników ze Szkoły Podstawowej w Wyżnicy, którzy zdobyli dwie z sześciu nominacji - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor GOK w Dzierzkowicach Aleksandra Lipińska, ktÍ ra była w jury, oceniającym uczestników eliminacji.

Te, zgodnie z regulaminem, powinny się odbywać w trzech kategoriach wiekowych, ale w najstarszej grupie recytatorów z klas VII - VIII w tym roku nie było zgłoszeń.

 

Spośród najmłodszych uczestników na nominacje zasłużyła czwórka recytatorów. To Luiza Smoczyńska z klasy I ZPO w Terpentynie z wierszem "Przyjście wiosny" Jana Brzechwy, Joanna Malinowska również z klasy I, ale SP w Wyżnicy ze "Spóźnionym słowikiem" Juliana Tuwima, Amelia Pituch z klasy II ZPO w Terpentynie z utworem "Nie otwierać" Michała Daniela Mordawskiego i Wiktor Szociński z klasy III oddziału ZPO w Dzierzkowicach-Woli z wierszem "Wilk u dentysty" Tadeusza Śliwiaka.

Pozostałe dwie nominacje zdobyli Martyna Dudek z klasy IV SP w Wyżnicy za fragmenty "Pani Twardowskiej" Adama Mickiewicza i Natalia Kramek z klasy VI ZPO w Terpentynie za "Kota w pustym mieszkaniu" Wisławy Szymborskiej.
 

Oprócz nominacji jury przyznało dziewięć wyróżnień, w tym osiem w młodszej i jedno w starszej kategorii wiekowej. Zasłużyli na nie: Lena Chudziak z SP w Wyżnicy oraz Sabina Czerwińska, Iga Dudek, Wiktoria Kubiś, Gabriela Gorczyca, Oskar Płecha, Anna Zapalska, Alicja Rycerz, Zuzanna Makuch i Maria Ciastek z ZPO w Terpentynie.

Oprócz dyrektor Lipińskiej uczestników środowych eliminacji oceniały Renata Siudym z biblioteki szkolnej ZPO w Terpentynie i Anna Stylińska-Dudek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dzierzkowicach.

Turniej powiatowy tegorocznego konkursu odbędzie się również w Dzierzkowicach 6 czerwca, a najlepszych recytatorów w województwie poznamy po finale w Lublinie, który jest planowany między 13 a 15 czerwca. (fot. GOK w Dzierzkowicach)  Więcej na:http://ias24.eu