Aktualności Komunikacja publiczna wraca
  • 01 marzec 2023 08:17

Cztery gminy powiatu kraśnickiego, w tym gmina Dzierzkowice, chcą ułatwić mieszkańcom dojazd do kilku miejscowości. W tym celu utworzyły Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny Ziemi Kraśnickiej, który w środę 1 marca uruchamia publiczny transport zbiorowy. W ramach promocji pierwszego dnia z przejazdów będzie można korzystać za darmo.Związek, do którego należą gminy Dzierzkowice, Urzędów, Kraśnik i Miasto Kraśnik, powstał m.in. po to, by móc skorzystać ze środków budżetu państwa na przywrócenie komunikacji publicznej. Dzięki temu mieszkańcy mogą liczyć nie tylko na przywrócenie dawnych bądź uruchomienie nowych połączeń, ale również tańsze bilety. - Na przykład teraz za przejazd z Dzierzkowic do Kraśnika trzeba zapłacić 8 złotych, a po uruchomieniu wspólnej komunikacji bilet będzie kosztować 4 złote 40 groszy. Uczniowie, dojeżdżający do szkoły, zamiast obecnych 120, 130 czy nawet 150 złotych, w różnych gminach, będą mogli wykupić bilet miesięczny za 102 złote - mówi wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Oprócz środków z budżetu państwa i wpływów z biletów za przejazdy będą płacić także gminy, które będą pokrywać 10 procent kosztów przewozów, wykonywanych na ich terenie.

W gminie Dzierzkowice będzie można korzystać z pięciu linii: Sosnowa Wola - Kraśnik, Ludmiłówka - Dzierzkowice - Urzędów - Kraśnik, Wyżnica - Kraśnik, Kolonia Wyżnica - Kraśnik oraz Wyżnianka Kolonia - Kraśnik. - Ta ostatnia jest zupełnie nową linią, natomiast pozostałe zostaną zmodyfikowane w ten sposób, że autobusy będą jeździć także po mniej ruchliwych trasach i zatrzymywać się na dodatkowych przystankach - dodaje sekretarz gminy Dzierzkowice Tomasz Ośka.

Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny Ziemi Kraśnickiej w 2023 roku chce uruchomić łącznie 19 linii autobusowych o długości ponad 350 kilometrów, prowadzących do ponad 20 miejscowości. Głównym operatorem będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Kraśniku, a kilka linii będą obsługiwać prywatni przewoźnicy.

Dodatkowe informacje będą ogłaszane podczas akcji promocyjnej dla pasażerów, która odbędzie się 1 marca. Można je również znaleźć m.in. na stronie: dzierzkowice.pl i profilu gminy na Facebook’u.