Dzierzkowice za dwa lata będą obchodzić swoje 700-lecie, a najmłodsza miejscowość w gminie, Ludmiłówka, ma… zaledwie 160 lat. Jej mieszkańcy zapraszają na swoje święto w niedzielę 22 września.
Uczestnicy obchodów zbiorą się o 11.30 przy miejscowej szkole skąd razem przejdą do kaplicy w Ludmiłówce na mszę świętą. Po eucharystii rozpocznie się oficjalna część uroczystości z przypomnieniem historii miejscowości i występami artystycznymi. Organizatorzy przygotowują również niespodzianki, ale szczegóły chcą ujawnić dopiero podczas obchodów.
Nie jest tajemnicą świąteczne menu. Miejscowe gospodynie przygotowują dla gości m.in. grochówkę, wyroby garmażeryjne i potrawy z grilla. W ofercie dla dzieci jest wata cukrowa, popcorn i zabawy na dmuchanych zjeżdżalnia, a przedsiębiorcy z Ludmiłówki i okolic zapraszają na swoje stoiska promocyjne.
Niedzielny jubileusz organizują sołtys i rada sołecka, radni, Koło Gospodyń Wiejskich "Zalesianki" i Ochotnicza Straż Pożarna w Ludmiłówce.
O Ludmiłówce napisano trzy książki. Autorem pierwszej pod tytułem "Droga przez wieś" jest Filip Feliks Ryczek. Dwie pozostałe - "Nasza wieś Ludmiłówka" napisał Zdzisław Latos, który ustalił m.in., że początki miejscowości sięgają XVII wieku. W tym czasie powstał folwark Zalesie, nazwany tak od lokalizacji wśród lasów. Około 30 procent tego folwarku po powstaniu styczniowym car Aleksander II oddał biedocie i byłym żołnierzom - Polakom, za długoletnią służbę w armii carskiej. W ten sposób na terenie leśnym, po wykarczowaniu, powstała nowa wieś Ludmiłówka.
Dokładne pochodzenie nazwy nie zostało ustalone, ale mówi się o trzech teoriach. Jedna głosi, że pochodzi ona od imienia Ludmiły, żony komisarza ziemskiego. Według innej wersji nazwa wywodzi się od imienia Rosjanki, również Ludmiły, bliskiej krewnej generała Geismara, właściciela dóbr Dzierzkowice. Autorzy trzeciej teorii przekonują, że na słupie stojącym przy brzegu lasu, przeznaczonego na wyrąb pod działki gruntowej, była przybita deska z napisem w języku rosyjskim "Lubimyj narod", i stąd pochodzi nazwa miejscowości.
Obecnie w Ludmiłówce mieszka 518 osób. Najstarszy mieszkaniec ma 92 lata, a najmłodszy 17 dni. (fot. organizatorzy)