• 15 czerwiec 2016 00:00
Dzierzkowice mają 690 lat. Taki jubileusz zobowiązuje. Huczne urodziny mieszkańcy gminy i ich goście świętowali przez dwa dni. Był powrót do historii, podziękowania dla osób angażujących się w rozwój gminy i dużo dobrej zabawy połączonej z emocjami sportowymi. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła w sobotę 11 czerwca konferencja historyczna w Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie. O początkach wsi Dzierzkowice od XIV do XVI wieku mówił prof. Ryszard Szczygieł z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kolejne dwa wieki podsumował prof. Marian Surdacji z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego a dzieje Dzierzkowic w okresie zaborów i w XX wieku przypomniała dr Agnieszka Tuderek, która pochodzi z pobliskiej Księżomerzy w gminie Gościeradów. O współczesnych Dzierzkowicach opowiadali starosta Andrzej Maj i wójt Marcin Gąsiorowski oraz burmistrz zaprzyjaźnionego miasta Kaba na Węgrzech Emma Szegi.

Wieczorem "Lolek Orkiestra" z Zamościa poprowadziła "Biesiadę sarmacką". Zabawa z udziałem ponad 400 osób zakończyła się po północy.

Drugi dzień obchodów rozpoczęła polowa msza święta w intencji mieszkańców gminy przy miejscowym pomniku.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli na boisko przy ZPO w Terpentynie, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu, połączona z wręczeniem podziękowań, listów gratulacyjnych i wyróżnień dla zasłużonych mieszkańców. Dyplomy od marszałka województwa odebrali wieloletni prezes OSP Dzierzkowice-Rynek i dyrektor ZPO w Terpentynie Kazimierz Rzęzawa, były radny a obecnie prezes OSP Dzierzkowice-Wola Józef Gniazdek, komendant gminny OSP Marek Wróbel i przewodniczący Rady Gminy Dzierzkowice Dariusz Latos. Starosta kraśnicki Andrzej Maj wręczył medale wieloletniej dyrektorce ośrodka kultury Elżbiecie Bis, emerytowanej dyrektorce ZPO w Terpentynie Jadwidze Bijak, sołtysowi Dzierzkowic-Woli Wiesławowi Stylińskiemu i wieloletniemu dyrektorowi szkół w Terpentynie i Dzierzkowicach-Woli Piotrowi Sawczukowi. Natomiast wójt Marcin Gąsiorowski specjalnymi grawerami wyróżnił swojego poprzednika a obecnie radnego powiatu kraśnickiego Jana Grzebulę oraz byłych przewodniczących rady gminy Witolda Maksima i Józefa Gąsiorowskiego.

Jubileusz 690-lecia uczciły również zespoły artystyczne działające w gminie Dzierzkowice. Na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze z Dzierzkowic-Woli i Sosnowej Woli, solistka Leokadia Terelak z Sosnowej Woli, a także wokalistki Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach - Alicja Dudek, Aleksandra Dudek, Karina Gołoś, Izabela Chmiel i Ilona Kurdziel. Publiczność podziwiała również występy Zespołu Tańca Ludowego "Dzierzkowiacy", miejscowych cheerliderek oraz dziewcząt z zespołu "Abba Funny Girls" działającego pod kierunkiem Ewy Bis w ZPO w Terpentynie.

Mieszkańcy i goście bawili się też przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Józefowa nad Wisłą oraz w rytm włoskich i hiszpańskich przebojów w wykonaniu "Lolek Orkiestry". A wieczorem kibice piłkarscy, nie tylko ci najbardziej zagorzali, oglądali wspólnie "Football Show", związany z pierwszym meczem polskiej reprezentacji na EURO 2016 z Irlandią. Po emocjach sportowych publiczność wróciła przed scenę, na której pojawiła się discopolowa grupa "Fajters".

Obchody 690-lecia Dzierzkowic zakończył koncert zespołu "Video", który zagrał zarówno dobrze znane przeboje, jak i kilka mniej popularnych utworów.
Niedzielnej zabawie towarzyszyły stoiska "Akademii Młodego Naukowca" i kół gospodyń wiejskich. "Gryczanki" z Dzierzkowic-Woli oraz panie z Dzierzkowic-Zastawia, Dzierzkowic-Gór i Ludmiłówki kusiły gości pysznymi ciastami, chlebem ze smalcem, pierogami, kiełbaską z grilla, nalewkami i wieloma innymi smakołykami.

Podczas festynu wolontariusze Fundacji DKMS zbierali deklaracje dawców szpiku. W ciągu kilku godzin baza fundacji powiększyła się o 35 nazwisk.


Na zakończenie dwudniowej zabawy nocne niebo nad Dzierzkowicami rozświetliły kolorowe lasery.
Więcja na:http://ias24.eu
Więcej zdjęć do zobaczenia w galerii:http://dzierzkowice.pl/?c=mdGal-cmSiatka-63-84&strona=0