Aktualności Europejskie partnerstwo na rzecz integracji
  • 09 lipiec 2021 09:35

Budowanie solidarnego działania oraz walka ze stereotypami i uprzedzeniami rasowymi to główny cel projektu, który Gmina Dzierzkowice będzie realizować z samorządami z Węgier i Rumunii. W tym tygodniu zagraniczni partnerzy przyjadą do Polski, by wziąć udział w konferencjach, międzynarodowych zawodach sportowych i międzypokoleniowym festynie, połączonym z "Bicykliadą". Samorząd Dzierzkowic jako jeden z 8 w Polsce i jeden z zaledwie 127 w Europie, na realizację wspólnych planów pozyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej w ramach programu "Partnerstwo Miast". Delegacje samorządowe z węgierskiego miasta Kaba i rumuńskiego Alesd przyjadą do Dzierzkowic w piątek 9 lipca. Wśród gości będą burmistrzowie, dyrektorzy szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i członkowie zespołów tanecznych. Gminy zaprezentują się podczas spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach.

W sobotę 10 lipca przed południem zagraniczne delegacje obejrzą m.in. halę sportową w Terpentynie, odwiedzą miejscowe wąwozy oraz dwa gospodarstwa, w tym sad w Terpentynie i uprawę malin z miejscowości Dzierzkowice-Góry. O 16.00 w Wiejskim Domu Kultury w Dzierzkowicach-Woli rozpocznie się konferencja organizacji pozarządowych. Poza wójtem gminy Dzierzkowice Marcinem Gąsiorowskim oraz burmistrzami Kaby i Alesd, głos zabiorą starosta kraśnicki Andrzej Rolla, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej Wioletta Wilkos oraz przedstawiciele 16 organizacji pozarządowych z gminy Dzierzkowice. Zaproszenie do dyskusji mają również radni i sołtysi. Łącznie organizatorzy spodziewają się około 150 uczestników. Niedzielne przedpołudnie jest zarezerwowane na współzawodnictwo sportowe. Drużyny z Polski, Węgier i Rumunii będą rywalizować m.in. w dysk golfie, strzałach na bramkę, rzutach lotką do tarczy i przeciąganiu liny. O 15.00 na trasy wyruszą uczestnicy "Bicykliady", wśród których będzie około 30 zagranicznych rowerzystów. Godzinę później w Dzierzkowicach-Rynku rozpocznie się festyn z występami węgierskich i rumuńskich tancerzy oraz grup tanecznych, działających przy GOK w Dzierzkowicach i miejscowego Klubu Seniora. W części kulinarnej węgierscy goście obiecują przyrządzić na żywo tradycyjny gulasz. Z kolei miejscowe koła gospodyń wiejskich będą kusić lokalnymi potrawami i ciastami, będzie można skosztować polskiej grochówki i potraw z grilla, a dzieci będą mogły poszaleć na dmuchanych zjeżdżalniach.

Po niedzielnych emocjach, na poniedziałek 12 lipca jest planowana kolejna konferencja, w całości poświęcona projektowi "Europa dla obywateli. Integracja i solidarne działanie w Unii Europejskiej. Po południu goście odwiedzą miejsca pamięci w powiecie kraśnickim. Podsumowanie wszystkich wspólnych działań odbędzie się we wtorek 13 lipca. Uczestnicy projektu nie wykluczają współpracy także po jego zakończeniu. Gmina Dzierzkowice ma już umowę partnerską z węgierskim miastem Kaba, ale bardzo możliwe, że będzie ona mieć szerszy zasięg i obejmie także rumuńskie Alesd. Pierwotnie projekt miał być realizowany w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa termin ten został przesunięty. Więcej na:http://ias24.eu