Aktualności Duże zainteresowanie dotacjami na OZE
  • 06 luty 2024 07:30

Gmina Dzierzkowice zamknęła listę chętnych na nowe dotacje na odnawialne źródła energii. Deklaracje mieszkańców zainteresowanych tą formą wsparcia zostaną przekazane do firmy, która przygotuje wniosek o przyznanie dofinansowania, a ten ma być gotowy do końca miesiąca. Dotacje z Ministerstwa Rozwoju i Technologii będą przyznawane na zakup i montaż magazynów energii, instalacji fotowoltaicznych z takimi magazynami oraz pomp ciepła do centralnego ogrzewania lub podgrzewania wody użytkowej.

Zainteresowanych dofinansowaniem jest ponad 270 osób. Większość chce się starać o dotacje na wszystkie instalacje albo na pompy ciepła z rozbudową instalacji fotowoltaicznych. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczniemy podpisywanie z mieszkańcami umów użyczenia gruntów czy budynków, na których miałyby być montowane OZE, a równolegle będzie opracowywany wniosek o przyznanie dofinansowania - informuje sekretarz gminy Dzierzkowice Tomasz Ośka.

Miejscowy samorząd ma szanse na pozyskanie dotacji w ramach Kraśnickiego Klastra Energetycznego, bo tylko takie mogą występować do ministerstwa o przyznanie dofinansowania.

Właściciele prywatnych budynków mogą liczyć na sfinansowanie z budżetu państwa 90 procent kosztów netto, natomiast na budynki użyteczności publicznej dla samorządów 90-procentowy próg to maksymalna wysokość dofinansowania.

Termin składania wniosków o przyznanie dotacji z ministerstwa rozwoju upływa 29 lutego. Decyzji o podziale pieniędzy można się spodziewać pod koniec 2024 roku, a realizacja inwestycji jest planowana od połowy 2025 do końca czerwca 2026 roku.

Pomysłodawcy projektu zastrzegają, że będzie on realizowany pod warunkiem otrzymania dotacji.

Ministerstwo rozwoju będzie mieć do rozdysponowania tylko na klastry energetyczne 0,5 miliarda złotych, ale każdy może wnioskować maksymalnie o 50 milionów. (fot. sxc.hu) Więcej na:http://ias24.eu