Aktualności Drugie sprzątanie rzeki
  • 24 kwiecień 2023 07:29

Mieszkańcy gminy Dzierzkowice nie raz pokazali, że chcą żyć w czystym i zadbanym miejscu. Dlatego też wygląd Wyżnicy, a raczej to co znajduje się w rzece, nie jest im obojętne. W sobotę 22 kwietnia po raz drugi mogą wziąć udział w ogólnopolskiej Operacji "Czysta rzeka" i posprzątać odcinek, którego nie udało się oczyścić przed rokiem.

- Tym razem zajmiemy się fragmentem Wyżnicy od Wyżnianki Kolonii do Dzierzkowic-Rynku. Udział w sobotniej akcji już zadeklarowały delegacje miejscowej szkoły podstawowej, czterech jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i indywidualni wolontariusze, ale lista jest otwarta. Wystarczy w sobotni poranek o 9.00 pojawić się na placu przy urzędzie gminy, gdzie każdy otrzyma narzędzia niezbędne do sprzątania - zachęca sekretarz gminy Dzierzkowice Tomasz Ośka.

Miejscowy samorząd, pomysłodawcy akcji i Fundacja Inicjatyw Menadżerskich z Lublina, mają przygotowane m.in. worki, jednorazowe rękawiczki i kamizelki odblaskowe. - Wolontariusze powinni tylko zadbać o odpowiednie buty i odzież oraz znaleźć trochę wolnego czasu - dodaje Tomasz Ośka.

Zebrane przez uczestników operacji śmieci zostaną zgromadzone na placu przy urzędzie gminy, skąd po weekendzie ma je zabrać firma z Kraśnika.

W pierwszej edycji akcji, która w gminie Dzierzkowice odbyła się przed rokiem, wzięło udział około 40 mieszkańców. Przez kilka godzin zebrali około 100 worków o pojemności 120 litrów śmieci. Najczęściej były to butelki, opony i opakowania po środkach ochrony roślin.
(fot. arch. UG Dzierzkowice)