• 23 sierpień 2018 00:00
"Pocztówka z wakacji", "Panorama Tatr", czy "Naj Story" to tylko niektóre z przebojów zespołu Papa Dance. Jego kontynuatorką jest założona przez wokalistę Pawła Stasiaka grupa "Papa D.", która będzie gwiazdą Gminnych Dożynek w Dzierzkowicach. Tegoroczne święto plonów odbędzie się w niedzielę 26 sierpnia, a rolę gospodarzy będą pełnić Dzierzkowice-Góry. To z tej miejscowości wywodzą się starostowie dożynkowi - Jolanta Oszust i Robert Dudek.

Jolanta Oszust razem z mężem prowadzi 14-hektarowe gospodarstwo, nastawione na produkcję malin i czarnych porzeczek oraz uprawę buraka cukrowego, pszenicy i pszenżyta. Jest członkinią miejscowego koła gospodyń wiejskich w Dzierzkowicach-Górach, w którym pełni funkcję skarbniczki. Robert Dudek wspólnie z żoną także zajmuje się produkcją owoców miękkich i zbóż w gospodarstwie o powierzchni 8 hektarów oraz udziela się społecznie. To oni podczas niedzielnego święta plonów przekażą przedstawicielom władz samorządowych bochen chleba, wypieczonego z tegorocznych zbóż, który zostanie potem podzielony między dożynkowych gości.

Rolnicy z gminy Dzierzkowice spotkają na miejscowym rynku o 13.00 na dziękczynnej mszy świętej, po której nastąpi oficjalna prezentacja wieńców dożynkowych, biorących udział w dorocznym konkursie. Zgłoszone propozycje będą oceniane w dwóch kategoriach - tradycyjnej i współczesnej, a najładniejsze będą reprezentować gminę na Dożynkach Powiatu Kraśnickiego. Oprócz wieńców, podczas niedzielnego święta nagrody odbiorą właściciele najładniejszych ogrodów. Spośród 16 propozycji członkowie jury najwyżej ocenili ogrody, których właścicielami są: Beata i Dariusz Puzoniowie z Wyżnianki Kolonii, Marzena i Waldemar Krakowiakowie z Dzierzkowic-Zastawia, Wioleta i Paweł Boryccy z Sosnowej Woli, Małgorzata Kalinowska-Łata i Grzegorz Łata z Wyżnicy Kolonii, Aneta i Maciej Szymczykowie z Dzierzkowic-Zastawia oraz Wiesława Duda z Wyżnicy.

Dożynki będą również okazją do promocji lokalnych artystów. Na plenerowej scenie wystąpią m.in.: Klub Seniora, zespół wokalny "Nutki" prowadzony w miejscowym ośrodku kultury przez Mirosława Kasperckiego, grupy taneczne Agaty Zacharskiej, solistki - Weronika Grudzińska, Izabela Chmiel, Julia Jurdziel i Ilona Kurdziel oraz Amelia Wójtowicz i Hanna Szczepaniak z Bystrzycy w gminie Wólka Lubelska. W wieczornej części festynu odbędzie się zabawa z zespołem "Biesiada Disco Polo-Hity", około 21.00 zagra "Papa D.", a na finał organizatorzy zaplanowali pokaz fajerwerków. Więcej na:http://ias24.eu