Aktualności Dożynki powiatowe z nagrodami i wyróżnieniami
  • 08 wrzesień 2021 08:48

Sołectwa, koła gospodyń i rolnicy z gminy Dzierzkowice mają po tegorocznych dożynkach powiatowych powody do zadowolenia. Ze święta plonów Powiatu Kraśnickiego, które odbyło się w niedzielę 5 września w Liśniku Dużym, przywieźli nagrodę i trzy wyróżnienia za wieńce, stoisko i pracę na roli. W powiatowym konkursie wieńców dożynkowych drugą nagrodę za kompozycję tradycyjną otrzymało Sołectwo Dzierzkowice-Rynek, a wyróżnienie za wieniec współczesny odebrało Sołectwo Ludmiłówka. Obydwie propozycje zdobyły nominacje po dożynkach gminnych. Mieszkańcy Dzierzkowic-Rynku uwili wieniec w kształcie korony z krzyżem z kłosów zbóż, ziaren, ziół i kwiatów. Podobnych surowców, zebranych na miejscowych polach, łąkach i w ogrodach użyli mieszkańcy Ludmiłówki, którzy do konkursu zgłosili współczesną kompozycję w kształcie dzwonnicy z dzwonem i wizerunkiem Matki Bożej.

Kolejne wyróżnienie, tym razem za gminne stoisko promocyjne, otrzymało KGW "Dzierzkowianki", które tworzą mieszkanki Terpentyny i Dzierzkowic-Rynku.

Gmina Dzierzkowice miała również swoją przedstawicielkę wśród rolników, wyróżnionych "za szczególne osiągnięcia w produkcji rolnej". Władze powiatu kraśnickiego uhonorowały w ten sposób Annę Stylińską-Dudek, która razem z mężem prowadzi gospodarstwo w Dzierzkowicach-Woli. Na ponad 13 hektarach ziemi uprawiają przede wszystkim zboża, w tym pszenicę i owies, korzystając przy tym z dobrze rozwiniętego parku maszyn. Oprócz pracy w gospodarstwie Anna Stylińska-Dudek pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach, a także udziela się społecznie. Chętnie bierze udział m.in. w projektach i imprezach okolicznościowych, jest członkiem Rady Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej, działa w miejscowym kole gospodyń wiejskich "Gryczanki", a podczas tegorocznego gminnego święta plonów pełniła funkcję starościny dożynek.

Oprócz sołectw Dzierzkowice-Rynek i Ludmiłówka, "Dzierzkowianek" i Anny Stylińskiej-Dudek podczas powiatowego święta plonów w Liśniku Dużym gminę reprezentowali wójt Marcin Gąsiorowski i przewodniczący rady gminy Dariusz Latos oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach Tomasz Wyka. Więcej na:http://ias24.eu