• 04 listopad 2019 00:00
Doradcy energetyczni Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego odwiedzają kolejne gminy, by wyjaśniać jak można pozyskać dofinansowanie na odnawialne źródła energii i zwiększenie efektywności energetycznej budynków.

W poniedziałek 4 listopada o 13.00 będą w Dzierzkowicach. Mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z ich porad w miejscowym ośrodku kultury. Na miejscu będzie można uzyskać informacje o trzech programach - "Mój prąd", "Agroenergia" i "Czyste powietrze", z których mogą korzystać zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i osoby prowadzące działalność rolniczą.

Program "Mój prąd" jest skierowany do gospodarstw domowych szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych. Jego głównym celem jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a dofinansowanie może wynieść do połowy kosztów budowy instalacji o mocy od 2 do 10 kW.

"Agroenergia" to program dla rolników, z którego mogą otrzymać wsparcie na fotowoltaikę, małe elektrownie wiatrowe oraz wodne.  Z pieniędzy zapisanych w programie "Czyste powietrze" można sfinansować m.in. wymianę starych pieców węglowych na gazowe, docieplać budynki, wymieniać okna i drzwi albo montować popularne solary czy inne instalacje, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ta propozycja jest skierowana do właścicieli i współwłaścicieli zarówno już istniejących, jak i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Szczegółowe informacje o tym na jaką pomoc można liczyć, z których programów najlepiej skorzystać i jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać dofinansowanie, będą przekazywane podczas poniedziałkowego spotkania. Więcej na:http://ias24.eu