Aktualności Coraz szersza współpraca polsko-węgierska
  • 16 sierpień 2022 12:51

Współpraca Gminy Dzierzkowice z węgierskim miastem Kaba wkracza w nową fazę. Polska delegacja właśnie wróciła z Węgier, gdzie zwiedzała także sąsiednią gminę, a w ramach rewizyty zaprosiła gości z Węgier do Polski. Zagraniczna delegacja przyjedzie za niespełna trzy tygodnie, a jednym z punktów wizyty będzie udział razem z Gminą Dzierzkowice w Dożynkach Powiatu Kraśnickiego.

- Współpracujemy z Węgrami od 2015 roku. Przez ten czas zdążyliśmy już wiele zobaczyć i pokazać, ale są nowe pomysły. Podczas zakończonej właśnie wizyty mogliśmy m.in. poznać technikę tkania z papieru oraz zwiedzić Pałac Rèdeyego w Zsáka. W pierwszym przypadku spotkaliśmy się z uczestnikami projektu, skierowanego do osób bezrobotnych. Natomiast jeśli chodzi o pałac to jego właścicielem jest miejscowy samorząd, ale za zarządzanie odpowiada zewnętrzny podmiot - podsumowuje wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Węgierscy partnerzy mają przyjechać do Polski już na początku września. - W programie wizyty jest m.in. wspólny udział z gminną delegacją w dożynkach powiatowych, które w tym roku odbędą się w Trzydniku Dużym. W gminnym święcie plonów goście z Węgier już brali udział, ale dożynki całego powiatu kraśnickiego będą dla nich nowym doświadczeniem. Planujemy również wycieczkę do Warszawy. Będzie to kolejne miasto w Polsce, które chcemy im pokazać. Wśród miast, które widzieli podczas poprzednich pobytów są m.in. Zamość, Kazimierz Dolny, Sandomierz czy Kozłówka, ale cały czas uzupełniamy tę listę - dodaje wójt Marcin Gąsiorowski.

Oprócz niego w składzie gminnej delegacji, która wróciła z Węgier, byli m.in. radni, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, sekretarz gminy i dyrektor ośrodka kultury.
(fot. GOK w Dzierzkowicach)