Aktualności Co rok to rekord BICYKLIADY
  • 04 lipiec 2022 10:34

Kolejny rok z rzędu uczestnicy "Bicykliady" w Dzierzkowicach biją rekord frekwencji. Przed pandemią w rajdzie wystartowało około 200 rowerzystów, rok temu na trasy wyjechało prawie 380 osób, a w niedzielę 12 czerwca organizatorzy przygotowali 600 numerów startowych i okazało się, że to za mało, bo licznik zatrzymał się dopiero na 610.Podobnie jak w poprzednich latach najbardziej popularna wśród cyklistów była średnia trasa "FUN" o długości 20 kilometrów. Niewiele mniej miłośników dwóch kółek pojawiło się na o połowę krótszej trasie "FAMILY", a około 30 najbardziej wytrenowanych rowerzystów wybrało trasę "MEGA", by przejechać 48 kilometrów.

Zgodnie z tradycją rajd miał typowo rekreacyjny charakter i nie miał formuły wyścigu. Liczyła się przede wszystkim promocja zdrowego stylu życia, aktywności i walorów krajobrazowych gminy Dzierzkowice.

Wszyscy ukończyli wyprawę zdrowi i w dobrych humorach, a podsumowanie "Bicykliady" odbyło się na festynie, połączonym z obchodami Dnia Dziecka.

Wśród uczestników rajdu zostało rozlosowanych 5 jednośladów i kilkadziesiąt zestawów akcesoriów rowerowych.

W części artystycznej niedzielnego festynu wystąpili wokaliści, instrumentaliści i tancerze. Wśród wykonawców byli: Joanna Malinowska, zespół taneczny, Julia Kurdziel i Aleksandra Dudek z GOK w Dzierzkowicach, Amelia Kwiatek ze Szkoły Podstawowej w Ludmiłówce, Lena Jakubczak i Kornelia Michalec z Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie oraz Weronika Grudzińska, Aleksandra Małys, Katarzyna Kilian i Grupa Gimnastyczno-Akrobatyczna "Amino".

W wieczornym koncercie na podsumowanie imprezy zagrał zespół lokalnych muzyków. W niecodziennej roli wystąpili m.in. wójt Marcin Gąsiorowski i dyrektor miejscowego ośrodka kultury Aleksandra Lipińska, a skład zespołu uzupełnili Agnieszka Flisek, Mirosław Kasperski, Wojciech Łukasik, Grzegorz Michałowski i Jakub Tarnawski.

Z okazji Dnia Dziecka dzięki wsparciu sponsorów oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych najmłodsi mogli poszaleć na dmuchanych zjeżdżalniach, skorzystać z przejażdżek konnych oraz rozkoszować się smakiem waty cukrowej czy popcornu.

Niedzielny festyn miał także charytatywny wymiar. Miejscowe koła gospodyń wiejskich, seniorzy i inni mieszkańcy przygotowali przeróżne słodkości, które goście kupowali za datki na rzecz Aleksandra Polaka z Dzierzkowic-Zastawia. Darczyńcy mogli pomóc w leczeniu chłopca także wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy. KGW sprzedawały ciasta również po niedzielnych mszach świętych w miejscowym kościele, a podczas pikniku odbyła się licytacja obrazu, który namalowała żona jednego z pracowników Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej w Kraśniku. Największą kwotę zaoferowali… pracownicy banku, przeznaczając na zakup obrazu 2 tysiące 838 złotych. Ze sprzedaży słodkości i do puszek udało się zebrać 11 tysięcy 215 złotych 14 groszy co dało łączną kwotę 14 tysięcy 53 złotych 14 groszy. Na tym jednak wsparcie dla Olka się nie kończy. Formą pomocy jest bowiem zbieranie plastikowych nakrętek, które można wrzucać do specjalnego pojemn ika w kształcie serca, ustawionego przy Urzędzie Gminy Dzierzkowice. Cały dochód ze sprzedaży również zostanie przekazany na leczenie chłopca.

Wśród gości byli starosta kraśnicki Andrzej Rolla, wicestarosta Paweł Kudrel i Marcin Pietrzyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Tegoroczną "Bicykliadę" zorganizowały Gmina Dzierzkowice, Starostwo Powiatowe w Kraśniku i Gminny Ośrodek Kultury w Dzierzkowicach przy wsparciu lokalnych firm. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie "Lubelskie smakuj życie" oraz "Z dumą wspieramy sport". Więcej na:http://ias24.eu