Aktualności BICYKLIADA ciągle się rozpędza
  • 06 czerwiec 2023 07:28

Kolejna edycja "Bicykliady" w Dzierzkowicach i… kolejny rekord frekwencji. Na liście startowej w tym roku znalazło się około 900 osób, czyli o prawie 300 więcej niż przed rokiem.- Cieszy nie tylko frekwencja, ale również fakt, że wśród uczestników było mnóstwo dzieci i młodzieży oraz rodzinnych zespołów. Właśnie taki jest nasz cel, by "Bicykliada" gromadziła ludzi w różnym wieku, którzy chcą miło i aktywnie spędzić niedzielę, a przy okazji zwiedzić gminę. W tym roku impreza miała międzynarodowy charakter, ponieważ wśród cyklistów znaleźli się członkowie delegacji zaprzyjaźnionych z nami miast na Węgrzech i Rumunii - podsumowuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Podobnie jak w poprzednich latach najbardziej popularna wśród rowerzystów była średnia trasa "FUN" o długości 20 kilometrów. Przed wyjazdem wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety startowe i kupony, upoważniające do udziału w losowaniu 5 rowerów i kilkudziesięciu zestawów akcesoriów rowerowych.

Na mecie odbywał się Międzypokoleniowy Festyn Ekologiczny "Eko-Zdrowo-Rowerowo-Bicykliada 2023", współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Na plenerowej scenie w Dzierzkowicach-Rynku prezentowali się tancerze, wokaliści i akrobaci z Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach, a na placu odbywały się przejażdżki kucykami, zabawy z animatorkami i inne atrakcje. Po raz pierwszy uczestnicy "Bicykliady" mogli posmakować kuchni z "Food Truck", a najmłodsi goście hasali na dmuchanych zjeżdżalniach i odbierali słodkie upominki od "Tygryska".

Niedzielny festyn był również okazją do podsumowania konkursu plastycznego "Dbamy o naszą planetę - Dajmy odpadom drugie życie". Prace wykonane m.in. z worków na śmieci, plastikowych nakrętek, wacików, szkła i innych surowców wtórnych, były oceniane w dwóch kategoriach. Spośród młodszych autorów z klas 0 - III pierwszą nagrodę otrzymała Iga Dudek z Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie. Drugie miejsce ex aequo zajęli, kolejny przedstawiciel tej placówki Szymon Tomasiński i Michalina Błaszczak ze Szkoły Podstawowej w Wyżnicy. "Podwójne" trzecie nagrody otrzymali Jan Kapuściński i Hanna Szabunia z ZPO w Terpentynie. W kategorii uczniów klas III - V na pierwszą nagrodę zasłużyła Lena Jakubczak, a drugą odebrał Michał Rzęzawa. Obydwoje uczą się w ZPO w Terpentynie. Jurorzy przyznali również trzy wyróżnienia dla Oliwii Rzęzawy i Amelii Pituch z ZPO w Terpentynie oraz Joanny Malinowskiej z SP w Wyżnicy.

W wieczornej części rowerowej niedzieli w Dzierzkowicach z koncertem charytatywnym "Gramy dla Moniki" zagrał zespół "Roxait".  (fot. G. Jankowski)