Aktualności Biblioteka przed włączeniem do ogólnopolskiej sieci
  • 19 grudzień 2022 13:09

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzkowicach przygotowuje się do włączenia do ogólnopolskiej sieci bibliotek. Będzie to możliwe po wdrożeniu nowoczesnego systemu ALMA, który na razie jest w fazie testowania.ALMA to najnowocześniejszy na świecie system zarządzania biblioteką i jej zasobami. Działający w chmurze program pozwala wszystkim placówkom na połączenie katalogów, a użytkownikom umożliwia korzystanie z ujednoliconych informacji o zbiorach.

Po jego wdrożeniu każdy czytelnik będzie mieć własne konto z historią wypożyczeń, indywidualną kartę biblioteczną i możliwość zamawiania konkretnych tytułów.

Czytelnicy, którzy preferują tradycyjną formę wypożyczania książek, po wprowadzeniu systemu nadal będą mieć taką możliwość, korzystając z pomocy bibliotekarek.

Zanim nowe rozwiązania zostaną wprowadzone w życie biblioteka w Dzierzkowicach musi wprowadzić cały księgozbiór do wspólnej bazy i kupić sprzęt, potrzebny do korzystania z ALMY. Na razie pracownicy biblioteki poznają wersję testową, a jeśli wszystkie próby zakończą się pomyślnie, nowy system zostanie uruchomiony w przyszłym roku. (fot. GOK w Dzierzkowicach)