Aktualności Będzie dotacja na renowację kościoła
  • 27 wrzesień 2023 07:05

Gmina Dzierzkowice otrzyma dotację z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na liście projektów zaakceptowanych do dofinansowania, ogłoszonej we wtorek 26 września, jest propozycja wykonania prac restauratorskich w kościele parafialnym św. Stanisława i św. Marii Magdaleny w Dzierzkowicach. Zabytkowy obiekt został wybudowany w latach 1730 - 48 i konsekrowany w 1751 roku przez biskupa Kajetana Sołtyka. Na odnowienie kościoła mamy przyznane 980 tysięcy złotych. Pieniądze te chcemy wykorzystać m.in. na remont elewacji oraz renowację okien i drzwi. Jeśli wystarczy pieniędzy zastanowimy się nad rozszerzeniem zakresu robót, ale wszystko zależy od kosztów - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Po ogłoszeniu listy wniosków, zaakceptowanych do dofinansowania z RPOZ, gmina czeka teraz na promesę, potwierdzającą przyznanie dotacji. Kolejnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji i wybór wykonawcy robot.

Szacuje się, że wszystkie prace mogą kosztować 1 milion złotych, w tym 2 procent wkładu własnego. (fot. arch. UG Dzierzkowice)