Aktualności Będzie dotacja na europejskie partnerstwo
  • 14 wrzesień 2020 09:00

Gmina Dzierzkowice otrzyma z Unii Europejskiej pieniądze na współpracę z samorządami z Węgier i Rumunii. To jeden ze 127 projektów w Europie, które Komisja Europejska zaakceptowała do dofinansowania ze środków programu "Partnerstwo Miast". W konkursie rozdysponowała ponad 2 miliony 320 tysięcy euro, z czego ponad 7,5 tysiąca trafi do Dzierzkowic. Zgodnie z założeniami programu "Partnerstwo Miast" w projekcie muszą brać udział władze z co najmniej dwóch krajów. Co najmniej jeden z nich musi być członkiem Unii Europejskiej. Jednym z partnerów będzie węgierskie miasto Kaba, z którym Gmina Dzierzkowice ma kontakty od pięciu lat. Dodatkowo samorządy pozyskały do współpracy miasto z okolic Oradei Rumunii.

Obydwie delegacje zapraszamy do Polski. Zorganizujemy u nas kilka konferencji i spotkań z radnymi, nauczycielami i przedstawicielami organizacji pozarządowych, których w gminie Dzierzkowice mamy 16. Współpraca będzie dotyczyć także wymiany doświadczeń w zakresie pomocy społecznej, kultury i sportu - zapowiada Tomasz Wyka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach, który będzie koordynatorem projektu.

Podczas wspólnych, międzynarodowych spotkań swój dorobek artystyczny zaprezentują zespoły, które dbają o zachowanie dziedzictwa swoich krajów i miejscowości, oraz odbędzie się wycieczka po miejscach pamięci i innych ciekawych zakątkach gminy Dzierzkowice. Pierwotnie projekt miał być realizowany na przełomie sierpnia i września, ale ze względu na pandemię koronawirusa termin ten został przesunięty na przełom maja i czerwca 2021. Wśród 127 projektów, wybranych do dofinansowania w konkursie, Komisja Europejska przyznała pieniądze na realizację 8 wniosków z Polski. Więcej na:http://ias24.eu