Aktualności Będą pieniądze na wymianę oświetlenia drogowego
  • 07 grudzień 2023 13:58

Rząd podzielił pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych na modernizację infrastruktury oświetleniowej. Wsparcie otrzyma m.in. gmina Dzierzkowice, która do wykorzystania będzie mieć ponad 900 tysięcy złotych. Przyznana dotacja powinna wystarczyć na pokrycie 80 procent, planowanych inwestycji. Resztę będą stanowić środki własne. Całość chcemy przeznaczyć na wymianę wszystkich opraw oświetleniowych przy drogach gminnych i powiatowych - zapowiada wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Zamiast starych i energochłonnych lamp sodowych czy rtęciowych zostanie zamontowanych około 600 nowoczesnych i energooszczędnych lamp LED.

Po ogłoszeniu listy wniosków, które zostały zaakceptowane do dofinansowania, kolejnym krokiem będzie wprowadzenie dotacji do przyszłorocznego budżetu i zabezpieczenie środków na wkład własny. Przetarg na wykonanie robót jest planowany na wiosnę, a cała inwestycja ma być zrealizowana w 2024 roku.

W nowej edycji programu "Rozświetlamy Polskę" gminy mają przyznany prawie 1 miliard złotych na realizację 1214 inwestycji. Pieniądze mogą być wykorzystane na obniżenie energochłonności oświetlenia, ale nie na budowę nowego.(fot. sxc.hu) Więcej na:http://ias24.eu