• 10 czerwiec 2016 00:00
Historię ze współczesnością chcą połączyć organizatorzy jubileuszu 690-lecia Dzierzkowic. Podczas dwudniowych obchodów, które rozpoczną się w sobotę 11 czerwca, zaplanowali konferencję naukową, biesiadę sarmacką, występy artystyczne i zabawy z okazji pierwszego meczu piłkarskiej reprezentacji na EURO 2016, a gwiazdą imprezy będzie grupa Video.
 
Na inaugurację jubileuszowych uroczystości w sobotę o 17.00 w Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie odbędzie się konferencja historyczna. O początkach wsi Dzierzkowice i rozwoju tej miejscowości na przestrzeni wieków opowiedzą wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współczesny obraz gminy przedstawią wójt Marcin Gąsiorowski i starosta kraśnicki Andrzej Maj, a spotkanie zakończy burmistrz zaprzyjaźnionego miasta Kaba na Węgrzech. O 20.00 rozpocznie się "Biesiada sarmacka", którą poprowadzi "Lolek Orkiestra" z Zamościa. To zespół dobrze znany dzierzkowickiej publiczności, bo już występował m.in. na obchodach Święta Niepodległości i Dnia Kobiet. Zamojscy muzycy liczą, że podobnie jak podczas wcześniejszych wizyt, również teraz widzowie będą aktywnymi uczestnikami spotkania.
 
W niedzielę 12 czerwca uczestnicy obchodów zbiorą się o 13.30 przy ZPO w Terpentynie, a kwadrans później przy miejscowym pomniku rozpocznie się polowa msza święta w intencji mieszkańców gminy Dzierzkowice. Na 15.30 na szkolnym boisku zaplanowano oficjalną część obchodów 690-lecia, po której rozpoczną się występy artystyczne. Na scenie będą się prezentować zespoły śpiewacze z Dzierzkowic-Woli, Sosnowej Woli i Dzierzkowic-Zastawia, solistka Leokadia Terelak z Sosnowej Woli, a także wokalistki Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach - Alicja Dudek, Aleksandra Dudek, Karina Gołoś, Izabela Chmiel i Ilona Kurdziel. Publiczność będzie mogła również podziwiać występy młodszej i starszej grupy Zespołu tańca Ludowego "Dzierzkowiacy", miejscowych cheerliderek oraz dziewcząt z zespołu "Abba Funny Girls" działającego pod kierunkiem Ewy Bis w ZPO w Terpentynie. Uczniowie tej placówki przygotowują też specjalną akademię, nawiązującą do 690-lecia Dzierzkowic.
 
Mieszkańcy i goście będą się też bawić przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Józefowa nad Wisłą oraz w rytm włoskich i hiszpańskich przebojów w wykonaniu "Lolek Orkiestry", która poprowadzi również "Football Show" tuz przed meczem Polska - Irlandia. Po inauguracyjnym spotkaniu naszej reprezentacji na EURO 2016 rozpocznie się zabawa z discopolową grupą "Fajters", a około 21.30 powinien się rozpocząć koncert zespołu Video, znanego m.in. z przebojów "Bella", "Soft", "Kryzysowy" czy "Wszystko jedno". Jubileuszowe obchody zakończy nocny pokaz laserowy. Do wspólnego świętowania zapraszają Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Dzierzkowicach, parafia rzymskokatolicka w Dzierzkowicach-Rynku i ZPO w Terpentynie. 
Więcej na:http://ias24.eu